понедельник, 25 апреля 2016 г.

Żywe ogrodzenie alias żywopłot

Żywe plot alias żywoplot


Żywopłoty z reguły pełnia funkcje ogrodzenia, lecz częstokroć służą również za ozdobę. Zazwyczaj takie ogrodzenia PCV z Działoszyn buduje się w słonecznych miejscach, w których prędko wzrastają oraz silnie gęstnieją. Bez liku powabu maja tez takie rosnące ogrodzenia, które wiodą poprzez cieniste katy parku. Ciemna zieleń liści wraz z przejrzysta tu i ówdzie plątanina witek lub kwiatami tworzą przyciągające wzrok obrazki, a orzeźwiająca wilgoć, bijąca od zanurzonej w mroku gleby , sprawia iż nawet krótki spacer w pobliżu takiego ogrodzenia wycisza i rozluźnia.


Projektując ogrodzenie Poznań z żywopłotu, trzeba uwzględnić role takiego ogrodzenia, warunki jakie dominują w skwerze, również nasze preferencje oraz czas jaki możemy poświecić na jego pielęgnacje.Żywopłoty o normalnym pokroju samodzielnie wzrastają, często tez bujnie rozkwitają, lecz wymagają również wiele miejsca. Geometryczne względnie fantazyjnie profilowane żywe ogrodzenie plastykowe z Nowego Sącza mogą być niezwykle smukłe, choć powinno się je cyklicznie zmniejszać i raczej nie rozkwitają. Nie bez znaczenia są także koszty zakupu roślin na ogrodzenie.Jest wiec nad czym się zastanawiać, bo takie plot wyznacza się na lata, niekiedy nawet na pokolenia.


Zazwyczaj zadowalający jest żywy plot o wielkości 1,5m. Na takie plot w cieniu nadaje się ligustr zwyczajny, niesłychanie modny w naszym kraju na żywopłoty modelowane. Ma on mnóstwo zalet:
•ma mało wymagań,
•dobrze toleruje susze,
•błyskawicznie rośnie,
•cyklicznie podcinany ładnie się zagęszcza i nie ogałaca od dołu,
•w regionach o łagodnym klimacie, np. nad morzem, nie zrzuca na zimę liści, natomiast nawet jeśli je zgubi, to i tak gąszcz jego witek aranżuje niedostępny dla wzroku plot,
•jest niedrogi.


Ligustr można zastąpić irga lśniąca - jesienią wspaniale się przebarwia na przeróżne odcienie żółci, brązu i czerwieni. Godne polecenia są tez żywe ogrodzenia formowane z grabu, którego suche liście o barwie starego złota trzymają się na gałęziach aż do wiosenki.Więcej możliwości wyboru jest cienioznośnych krzewów nadających się na żywe ploty nieformowane. Są to m.in. gatunki o ładnych kwiatach tj. hortensje, jaśminowce, żylistki a także kaliny. Tym, którzy lubią otaczać się przydatnymi roślinami rekomendujemy na takie plot czarna porzeczkę. Można ją nadawać jej kształt wyłącznie od strony reprezentacyjnej, zaś cześć gałęzi pozostawić nieprzyciętych, by owocowały.


Niesłychanie wysokie, bo ponad dwumetrowe ogrodzenie plastykowe stanowi barierę nie do przejścia, zaś w razie potrzeby zasłania okoliczne budynki oraz ulice. Aby wykonać taki parkan rośliny zasadzamy naokoło granic posesji. Jeśli mamy dosyć miejsca, w najwyższym stopniu „ekonomiczny" będzie żywopłot o pokroju prostym, np. z leszczyny, która przy okazji daje orzechy. Gdy chcemy ażeby nasze żywe plot było niesłychanie wysokie a przy okazji wąskie to w cieniu wolno je uformować z wiązu pospolitego, grabu pospolitego lub klonu polnego. Pamiętajmy natomiast, ze gdy rośliny nas przerosną, ich redukowanie będzie kłopotliwe.

Комментариев нет:

Отправить комментарий